Funkcjonalność regałów magazynowych

Czym są regały magazynowe?

Regały magazynowe są to urządzenia, które charakteryzują się budową przestrzenną i wielopoziomową. O tym, że regały magazynowe są urządzeniami nie wie wielu z nas. Często regały nazywane są meblami, których głównym przeznaczeniem jest ich funkcjonalność.

Podział regałów magazynowych

Regały magazynowe można podzielić ze względu na ich zróżnicowaną konstrukcję budowy. Najpowszechniejsze typy regałów magazynowych to:

  • regały magazynowe stałe, inaczej zwane regałami magazynowymi statycznymi;
  • regały magazynowe dynamiczne, inaczej zwane regałami magazynowymi przesuwnymi, bądź przejezdnymi;
  • regały magazynowe automatyczne, inaczej zwane regałami magazynowanymi specjalizowanymi.

Kilka słów o stałych regałach magazynowych

Stałe regały magazynowe są najczęściej wybieranymi regałami do magazynów. Ich popularność wynika z funkcyjności. Służą one do składowania ładunków różnego typu. Regały tego typu mogą mieć konstrukcję wolnostojącą albo konstrukcję samonośną. Ogólny podział regałów stałych znajduje się poniżej. Regały magazynowe stałe dzielimy na:

  • regały magazynowe ramowe ( w tym: regały półkowe, bezpółkowe i przepływowe)
  • regały magazynowe wspornikowe.

Kilka słów o dynamicznych regałach magazynowych

Regały tego typu są wyposażone w standardzie w elementy jezdne. Elementy te umożliwiają przemieszczanie się regału po ziemi (podłożu). Przesuwają się one najczęściej na specjalnie przystosowanych do tego szynach. Szyny sprawiają, że regał magazynowy można bez większego wysiłku i trudu po prostu przesunąć. Największą zaletą stosowania dynamicznych regałów magazynowych jest wyeliminowanie potrzeby tworzenia korytarzy przeznaczonych do transportowania. Sprawia to, że magazyn staje się bardziej funkcjonalny. Można łatwiej zagospodarować różne magazyny, a w szczególności te o małej powierzchni. W magazynach mało powierzchniowych, najczęściej stosowane są właśnie tego typu regały magazynowe.

Gdzie kupić regały magazynowe?

Regały magazynowe można kupić bezpośrednio u producentów. Wystarczy znaleźć w Internecie odpowiednią firmę, która zajmuje się produkcją regałów. Decydując się na zakup regałów magazynowych u producenta możemy zamówić regały dokładnie takie jakich potrzebujemy. Wykonywane są one wtedy bowiem pod projekt. Możliwość odpowiedniego zaprojektowania i zaaranżowania przestrzeni magazynowej jest bardzo ważna. Może bezpośrednio wpłynąć na efektywność i wydajność pracy. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni magazynowej jest więc bardzo ważne!

Biznes zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com